Kaj je kašelj?
Poletje se počasi izteka in kmalu nas bodo spet obiskali hladnejši, mokri dnevi, ki jih nemalokrat obeležijo razne viroze, prehladi, njihov glavni spremljevalec pa je običajno tudi kašelj. Kašelj pa ni le nadležen simptom, pač pa gre za obrambno reakcijo telesa na tujke ali prah. Ko kašljamo torej to ni bolezen, pač pa simptom, ki se pojavi pri različnih obolenjih in ker so razlogi za kašelj različni so tudi pristopi zdravljenja različni. Tako se na primer kronični katar dihalnih poti zdravi povsem drugače kot akutni prehlad. Običajni prehlad se največkrat pojavi kot sprva suho, dražeče kašeljanje, ki po nekaj dneh preide v bolj mokro. Značilno je sluzenje in močno draženje k kašljanju, kar sta obrambna mehanizma samočiščenja telesa. Prav s sluzjo se čistijo pljuča ter izločajo številni virusi.
Vzroki zaradi katerih se pojavlja kašelj
Da kašljamo so lahko krivi začasni ali dlje trajajoči dejavniki. Najpogosteje kašljamo zaradi okužb, kot so prehlad, gripa, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica, sinusitis in krup – vnetje grla, sapnika in sapnic. Ko je okužba mimo se lahko zgodi, da kašelj ostane še nekaj časa, včasih tudi več mesecev.
Moteče kašljanje je lahko tudi posledica povečane tvorbe ali zastajanja sluzi, ki drsi iz zadnjega dela nosne votline proti grlu in draži. Običajno so razlogi za to alergije, tujki, težave s sinusi ali motnje požiranja. Zelo pogosta vzroka za kašljanje sta tudi astma in kronična obstruktivna pljučna bolezen.
Prav tako ne smemo pozabiti, da lahko kajenje predvsem zjutraj povzroči močno kašljanje. Nadaljnje so krivci za kašljanje lahko še alergije, poškodbe glasilk, tuberkuloza, prav tako lahko tudi nekatera zdravila povzročajo kašljanje. Vzrokov za pojav kašljanja je torej res veliko, pogosto pa si lahko pri preprečevanju kašljanja pomagamo tudi sami.
Učinkovito nad kašelj
Obstaja nekaj nasvetov, ki jih je pri težavah s kašljem modro upoštevati. Predvsem je treba skrbeti za redno prezračevanje prostorov in vlaženje zraka. Pomembna je tudi tekočina, zato je treba veliko piti. S tem se namreč pospešuje utekočinjanje goste sluzi kar lajša izkašljevanje. V času težav je priporočljivo jesti hrano, ki je bogata z vitamini, zlasti vitaminom C in E. Prav tako je dobro pripraviti tople in hladne prsne povitke, tople kopeli rok, ter obrazne kopeli oziroma inhalacije.
V primeru težav, ki se nenehno ponavljajo ali trajajo dlje časa oziroma se teh težav ne da umiriti, v primeru vročine, krvavih izpljunkih ter težavah z dihanjem se priporoča obisk zdravnika. Obisk zdravnika je priporočljiv tudi za kronične bolnike, starejše osebe in otroke.